Trg sv. Ane 1, 49253 Lobor

049/430-040 zupalobor@gmail.com

Rođenje BDM – Mala Gospa 2019.

Bilo jednom jedno dijete koje se pripremalo doći na svijet. Jednog dana ono upita Boga: “Gospodine, rekli su mi da ćeš me sutra poslati na Svijet, ali ja sam tako sitan i nemoćan, kako ću živjeti tamo?” Bog odgovori:  “Od svih anđela izabrao sam jednog za tebe. On će te čekati i štititi. Svaki dan će ti pjevati i smiješiti se. Tako ćeš ti osjetiti njegovu ljubav i biti ćeš sretan.” “Dobro, kako ću ih razumjeti kad mi nešto kažu, kada ne znam njihov jezik?” – zapita dijete. “Anđeo će ti govoriti najljepše i najslađe riječi koje ćeš moći čuti na svijetu i pažljivo i sa ljubavlju naučit ćete pričati.”  “Čuo sam da na Zemlji ima dosta loših ljudi, tko će me štiti?” – zabrinuto nastavi dijete. Bog se nasmiješi i kaže: “Tvoj će te anđeo uvijek štiti, pa bilo to i po cijenu njegovog vlastitog života.” Dijete pogleda Boga i molećivim glasom kaže: “Ali ja sam veoma tužan što Te više neću moći vidjeti.” “Tvoj će ti anđeo uvijek pričati o meni i naučit će te putevima koji vode do mene.” Tada u raju nastade tišina i glasovi sa Zemlje dopriješe do njega. Dijete shvati da treba ići pa postavi posljednje pitanje: “Gospodine, ako sad moram ići, molim Te, reci mi kako se zove moj anđeo” Bog odgovori s velikim osmjehom: “Nije važno kako se zove, ti ćeš ga zvati MAMA

Upravo danas, želio sam započeti s ovom nekima možda poznatom pričom, jer danas je dan jedne posebne „mame“, „majke“, „žene“. Dan je rođenja Isusove i naše mame Marije. Radost u našim srcima dok smo okupljeni u ovom najstarijem svetištu sjeverozapadne Hrvatske povezana je s pjesmom i pobožnošću prema našoj nebeskoj, danas ju nazovimo „malom mamom Marijom“. Već stoljećima i diljem svijeta, do nebesa dopiru oni isti vapaji upućeni Ocu, Sinu i Duhu Svetomu koji tješe vjernički narod.

Ali u buci svih tih vapaja, nalazi se jedan poseban vapaj koji ispunjava srca mladih i starih, zdravih i bolesnih, živih i umirućih, a upućen je onoj koja je često nazivana Najvjernijom Odvjetnicom, Pomoćnicom kršćana i Utjehom žalosnih. Vapaj je to upućen našoj nebeskoj Majci Mariji. I nije to samo vapaj, nije to samo molitva, već je to čitavo predanje kroz pobožnost onoj koja nije samo Majka Marija, već je ona jedinstvena žena koja je postala dio božanskog plana. Žena je to koja nam je darovala mistično tijelo Kristovo.

Ako promotrimo ulogu i slike Marije u našem životu, možemo primijetiti kako nam ona pomaže da prihvatimo sebe i svoju osobnost, da radosno prihvatimo Božju volju. Ta Marijina uloga bila je prisutna u vjerničkim srcima još od prvih kršćanskih vremena. I nije ni čudo da je najstarija molitva upućena Mariji postala uzor svim ostalim molitvama koje su se kroz povijest stvarale i molile: ‘Sub tuum presidium confugimus, sancta Dei Genetrix’ – ‘Pod obranu se tvoju utječemo, sveta Bogorodice’…

            Uistinu, pod njezinu se obranu utječemo, ali uvijek svjesni da prava pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji u sebi sadrži duboku teološku poruku. Marijanska pobožnosti zapravo nije samo njoj se utjecati, već je ona ta koja kao prva Božja prijateljica nama Boga prepričava i kod njega nas zagovara. Marija govori da baš u svakome, Milosrdni Bog traži svoje prebivalište (šator)  i ona nam pokazuje Boga koji je ljubitelj života i čija slava se sastoji u tome da od nemogućega učini moguće («kako će to biti»). Iskrena marijanska pobožnost nikada ne treba završavati samo u Mariji (jer ona zasigurno nije samu sebe molila), već pobožno srce treba pjevati zajedno s jednim starim srednjovjekovnim himnom: «Ti si ljestve, vrata i put», naravno koji vodi prema punini susreta s Bogom.

Sama Marijina duhovna oporuka koju nam prenose Evanđelja, uznosi svakog pobožnika iznad jednostavne pobožnosti i stavlja ga u okvire kristološkog događaja: «Učinite kako vam On rekne. Krist sam će vam reći što trebate činiti; živite njegovo Utjelovljenje, neka vam postane tijelo živo kroz čitavu povijest.» Jer tko ne razumije Mariju dolazi do osiromašenja samoga Krista u kršćanstvu. Iskrena marijanska pobožnost ne samo da ljude tješi, već ih i obraća. Ići k Mariji znači ići u školu kršćanstva; razumjeti Mariju znači posjedovati gramatiku kojom možemo razumjeti drugoga čovjeka i pričati jezikom života – u Mariji je očuvana abeceda života i čovječanstva. Pronaći tu abecedu života je smisao i cilj iskrene marijanske pobožnosti. Zato je naša Marija uvijek bila i ostat će prava učiteljica, kao i svaka majka koja želi najbolje svojoj djeci.

Od svih Marijinih svojstava, gledano biblijski, majčinstvo je najistaknutije, sadržajem najbogatije, a značenjem najodlučnije. Jer upravo majčinstvom, Marija je stupila u najužu vezu s Bogom u Kristu, te je snagom Isusova majčinstva Marija postala majkom svih ljudi. Marija je žena koja postaje dio božanskog plana, jer nam daruje mistično Kristovo tijelo. Biblijska slika Marije mnogim ženama pomaže da prihvate sebe, svoju osobnost, da se raduju jer su žene. Mariju možemo doživjeti na različite načine: kao iznimno lijepu ženu, kao uzornu majku, kao majku zaštite, kao kraljicu, kao majku boli, kao ženu vjernicu… Susrećemo Mariju koja je zatečena i razmišlja o događajima posredstvom kojih postaje dio božanskog plana; Mariju vjernicu koja se predano daruje Riječi koju anđeo naviješta, postaje ponizna i poslušna sluškinja Stvoriteljeva. Izgovarajući svoje DA, donosi preobrazbu.

Marija osluškuje svoju nutrinu, dolazi do duboke spoznaje koja ničim izvana nije određena. Postaje svjesna u jezgri svoga bića da mora pristati i suočiti se s običajima i normama koje su u ondašnje vrijeme vladale. Marija je uronjena i predana Bogu u Njegovom naumu. Zanosno pjeva svoj Veliča jer je svjesna koliko Božje djelo čini Bog po njoj, mijenjajući pravila ovoga svijeta koja su ljudi poradi svoje umišljenosti i oholosti nametnuli svijetu. Sudionica je u Njegovom spasenju ljudi kroz utjelovljenje, muku, smrt i uskrsnuće Isusa Krista. Njeno klicanje je radost otvorenog življenja, radost ispunjenosti životom. Božanskim djetetom koje Marija donosi na svijet rađa se Svjetlo ovoga svijeta.

Ali ujedno, Marija kao majka proživljava sve ono što i druge majke proživljavaju postajući svjesne da naša djeca nisu naše vlasništvo jer ni njen Sin nije njoj pripadao. Upravo zato želim napomenuti da ono što Marija ima, mora na poseban način biti i naše. Svim majkama dano je da po Mariji shvate i prihvate da djeca koju odgajaju, štite i njeguju, moraju poći u život praćena nadom da neće izgubiti ljubav i dobro koje se u njih ugrađuje. Jer svaka žena ima udio u ženskoj tajni koju Marija prikazuje. Od smirene, nježne majke koja prihvaća sve promjene do majke patnje koju dostojanstveno nosi, ne uzmiče od boli, učeći nas o preobrazbi boli koja nas sustiže.

Jest, istina je da svako vrijeme sa sobom nosi grč duha svojih promicatelja i svi smo pomalo razapeti između želja i ostvarenja i nadasve nesigurni u koračanju stazama života. U našim životima više ništa nije sigurno i nitko ne zna kako će “sutra” izgledati. Oko nas je svijet raskošnih vila i stanova, ali i svijet baraka i siromaštva. Kao da sve to postoji neovisno od nas u svojoj igri svjetla i sjene, i mislimo da je NEKADA bilo puno bolje. Nadamo se bez nade, vjerujemo bez vjere i ljubimo bez ljubavi. Ali, nemojmo više tako, drage sestre i braćo, obećajmo sebi i dragome Bogu da želimo živjeti do punine riječi apostola Pavla koje smo danas čuli: Znamo pak da Bog na dobro surađuje s onime koji ga ljube!

Da, dobro ste čuli, s onima koji ga ljube. Boga treba ljubiti i tada ćemo biti opravdani i nadasve proslavljeni kao što je to bila i jest naša Mala Marija, kojoj je još otkada je bila u pelenama povijena Bog obećao isto ono što i nama obećava. Obećao joj je da će ona roditi onoga koji će biti S NAMA BOG –EMANUEL! Biti će s nama Bog u našim strahovima, u našim bolima i patnjama, u našim frustracijama, ali i u našim nadanjima, radostima i u našim uspjesima.

Čuli smo u današnjem Evanđelju, koje nam se možda čini neobičnim i nerazumljivim, ali koje u sebi sadržava povijest spasenja, kako se i sam Josip, obećani suprug Majke Božje bojao uzeti ju za ženu. Pitao se, što je u Židova bilo sablazan, kako on može biti otac već trudne djevojke? Kako on može biti otac djeteta koje je začeto po Duhu Svetomu? Boji se…. što će ljudi reći… ali anđeo mu dolazi u snu i govori: „Nisi ti Josipe, nisi ti čovječe, onaj koji Boga rađaš, nisi ti onaj koji stvara Boga na svoju sliku, nisi ti onaj koji Bogu nudiš njegovu Riječ, već si ti onaj koji od Boga primaš milost i dar, i kao takvog ga trebaš prepoznati“.

Josip kao zemaljski otac Isusov bio je s razlogom u strahu i time je pokazao svoju i našu ranjivost. Pitajmo se stoga: Jesmo li i mi spremni poput Josipa i poput Marije prihvatiti svoju bol, svoju ranjivost, prihvatiti patnju bez uzmaka? Potrebo nam je veliko pouzdanje, vjera da možemo izdržati i da je to naš put u novi život, vjera da nas naša patnja neće slomiti nego će se iz nje izroditi nešto dobro. Marija je zauzeta za nas ljude, za naše obitelji. Potrebno je moliti, tražiti tišinu koja nas uvodi u tu spoznaju te nam otvara novi smisao naše patnje i daruje neprocjenjivi dar.

Molimo za naše obitelji i stavimo se pod moćni zagovor naše nebeske Majke, neka nas ona nauči reći svoje DA cijelim našim bićem. Neka nam to bude put po kojem hodočastimo našem Nebeskom Ocu!

 

„Sveta Marijo, ženo svagdašnjice, pomozi nam shvatiti kako najplodnije teološko poglavlje nije ono koje te stavlja usred Biblije ili patristike, duhovnosti ili liturgije, dogmi ili umjetnosti, nego ono koje te smješta unutar nazaretske kućice, gdje si između lonaca i tkalačkog stana, usred suza i molitava, klubaka vune i biblijskih svitaka, svom snagom svoje prirodne ženskosti u svemu iskusila radosti bez zlobe, gorčine bez očaja, rastanka bez povratka.

Sveta Marijo, ženo svagdašnjice, oslobodi nas od želje da opjevamo velika djela i nauči nas kako svagdanji život sliči radilištu na kome se gradi povijest spasenja.

Opet dođi i obazrivo hodi s nama, o izvanredni stvore, zaljubljen u normalnost; ti koja si, prije no što si okrunjena za nebesku Kraljicu, gutala prašinu naše siromašne zemlje.“

          Majko Božja Gorska, moli za nas! AMEN

doc. dr. sc. Anđelo Maly

     

Podijelite s prijateljima: