Tijelovo

Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove slavi se u četvrtak poslije Presvetog Trojstva u spomen na ustanovljenje Euharistije na Veliki četvrtak. U našoj župi Tijelovo smo proslavili svetom misom s početkom u 11h, a prije završnog blagoslova uslijedila je velika procesija po našem mjestu u kojoj su sudjelovali ovogodišnji prvopričesnici, krizmanici, članovi DVD-a Lobor, lovačkog društva, KUD-a i ostalih udruga te svi prisutni župljani.

Ovaj blagdan se pojavljuje u 13. stoljeću, kada je augustinska redovnica Sveta Julijana iz samostana kod Liegea u Belgiji imala viđenje punog mjeseca na kojem je opazila mrlju. Puni mjesec je protumačila kao Crkvu, a mrlju kao nedostatak blagdana kojim bi se častio Presveti oltarski sakramenat. Na njezinu molbu, mjesni je biskup za svoju biskupiju uspostavio blagdan, koji se na početku zvao blagdan Euharistije. Sveta Julijana i njeni suvremenici promicali su ideju toga blagdana i željeli su ga proširiti na cijelu Crkvu. Papa Urban IV. 1264. objavljuje bulu kojom blagdan Euharistije želi proširiti na cijelu Crkvu, no brza smrt ga je spriječila u tome. Tek u 14. stoljeću papa Ivan XXII. proširuje blagdan Tijelova na cijelu Rimokatoličku crkvu.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.